EN | DE
Ondřej Kepka - úvodní fotografie

Ondřej Kepka

SOUKROMÉ ALBUM
aneb Oživlé příběhy fotografií

Fotografie herce a režiséra Ondřeje Kepky, doplněné krátkými texty, přinášejí pohled do soukromí řady významných osobností.


Snímky vznikaly v širokém časovém období. Nejstarší jsou dosud nepublikované fotografie Vladimíra Menšíka, které byly restaurovány ze starého amatérského filmu. Vzácné jsou momentky Vlastimila Brodského, divadelní fotky Borise Rösnera či obrázek s Radovanem Lukavským z jeho chalupy. Některé snímky vznikaly na objednávku – například portréty Miloše Kopeckého nebo nerudovské fotky Viktora Preisse do DVD dokumentu Gabriely Vránové Království poezie.

Většinou však Ondřej Kepka fotografuje „mimoděk“, při své herecké nebo režijní práci. Nahlédneme na natáčení Arabely (František Filipovský, Václav Vorlíček, Jiří Lábus). S Lucií Vondráčkovou se podíváme do hudebního studia na přípravu pohádky Poslední kouzlo. Luďka Munzara vyfotil režisér při práci na dokumentu z cyklu Neobyčejné životy.

Kromě portrétů a reportáží autor rád zaznamenává atmosféru krajiny. Proto je „album“ okořeněno přírodou Lipenska, Vysočiny, okolím Chebu nebo Krkonoš.

Po monotématické knize Kumštýři na vodě je tentokrát Soukromé album uceleným souborem rozmanitých fotografií Ondřeje Kepky.


Nebudu vám vyprávět o umění. Pro mě jsou tyto fotografie především o setkání s řadou úžasných lidí, velkých osobností, kterým jsem mohl být nablízku a které mě bezesporu ovlivnily. Fotky často vznikly rychle, bez přípravy, někdy i zbrkle. Ale vznikly.

A teď se o tuto radost podělím s vámi...

Ondřej Kepka (nar.1969), herec a režisér, vystudoval Divadelní a posléze i Filmovou fakultu AMU. Všeobecně vešel do povědomí jako Honzík ze seriálů Arabela a Arabela se vrací. Ve stínu Arabely pak zůstávají stovky dětských, chlapeckých i dospělých hereckých rolí v televizi, v dabingu a rozhlase. Připomeňme seriál Synové a dcery Jakuba skláře, TV film Maska, rozhlasovou četbu Oko mrtvého či Pouští a pralesem, v dabingu na sebe upozornil v seriálu Malý bílý koníček nebo ve filmu Švédská trojka. Jako režisér debutoval povídkou Souboj a celovečerní detektivkou Spirála nenávisti (ČT – TS Ostrava). S televizní inscenací Stará láska nerezaví /ČT – Praha/ získal Zlatý prim za nejlepší televizní komedii roku. Jako dokumentarista se věnuje poetickým dokumentům (seriál Cesta ke slunci) nebo portrétům (Radovan Lukavský, Luděk Munzar, Gabriela Vránová). Získal Křišťálové srdce za dokument Závory až do nebe a jeho autorský film Karel Čapek a jeho obyčejný svět byl nominován na prestižní cenu Elsa.


Jeho velkou láskou je fotografování. V roce 1999 mu vyšla fotografická kniha Kumštýři na vodě. Poslední dobou jej diváci znají jako autora i moderátora oblíbeného cyklu ZOOM – Ondřejova filmová škola (ČT), ve kterém se věnuje základům práce s kamerou a s fotoaparátem.


plakátek kniha Soukromé album

Statistické údaje:
Kniha je celobarevná,
má 160 stran,
obsahuje 215 fotografií
a kromě přírody vypráví o 48 osobnostech

Ondřejova filmová škola

8. prosince 2011 bylo slavnostně uvedeno do života dlouho připravované DVD Ondřejova filmová škola, které ve 33 krocích odhalí tajemství dobrého krátkého videa/dokumentu. DVD je určeno pro všechny věkové skupiny i profesní obory.
Více informací o projektu na www.ondrejovafilmovaskola.cz. DVD koupíte v široké obchodní síti nebo přímo zde.

Bílé noci

Legendární rozhlasová adaptace režiséra Josefa Henkeho z roku 1966 vychází na CD.

Soukromé album: oživlé příběhy fotografií

9. listopadu 2010 vyšla druhá fotografická kniha Ondřeje Kepky s názvem Soukromé album: oživlé příběhy fotografií.
K příležitosti vydání knihy proběhla také putovní výstava Příběhy fotografií. (stále k dispozici - v případě zájmu pořádání výstavy nás prosím kontaktujte)

Království poezie

6. května 2010 vyšlo DVD Království poezie životní projekt herečky a recitátorky Gabriely Vránové, v němž se odráží její celoživotní vztah ke světové, ale především k české a slovenské poezii. Režie tohoto projektu se ujal Ondřej Kepka

Vyrobil: Martin Novotný, design: Jiří Šmíd